wtorek, 26 listopada 2013

07# Legenda. Rebeliant.

Tytuł oryginalny: Legend
Oryginalny język: angielski
Autor: Marie Lu
Rodzaj: Fantastyka 
Ilość stron: 299
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2012
Cena: ?
Moja ocena 10/10"Ciekaw jestem jakby wszystko się poukładało, gdybym to ja urodził się w twoim mieście, a ty w moim. Czy bylibyśmy wówczas tacy sami jak teraz? Czy byłbym jednym z najlepszych żołnierzy Republiki? Czy ty byłabyś słynnym przestępcą?"

Republika to kraj znajdujący się na terenie dawnych Stanów Zjednoczonych. Każdy nastolatek (ok. 11, 12 lat) musi przejść próbę. Podczas niej sprawdzana jest wiedza, oraz stan fizyczny dzieci. Dla niektórych próba kończy się dostaniem się do wysokiej szkoły. Inni mogą zostać ze swoją rodziną i normalnie się rozwijać. Jednak dla niektórych próba kończy się wysiedleniem, albo nawet czymś gorszym...

Day jest ściganym przez wszystkich przestępcą. Po próbie, którą oblał musiał uciekać z tajnego laboratorium. Od tamtego czasu razem ze swoją towarzyszką niewoli Tess, żyje z tego co znajdzie, w jednym z biedniejszych sektorów republiki. Nikt z jego rodziny oprócz starszego brata Johna nie wie, że przeżył. W tym czasie rozprzestrzenia się tajemnicza epidemia, która kolejno pochłania kolejne sektory. Jej ofiary można poznać po czerwonym iksie wymalowanym na drzwiach domów. Pewnego dnia na domu rodziny Day'a pojawia się właśnie taki krzyżyk. Jest on jednak inny niż wszystkie. Posiada jedną dodatkową kreskę. Day by ratować rodzinę włamuje się do pobliskiego szpitala, aby ukraść stamtąd lekarstwo dla swojego najmłodszego brata Edena. Nie wie jednak, że ta wyprawa zmieni jego życie...

June Imparis jest "cudownym dzieckiem Republiki". Na próbie zdobyła najwyższą możliwą liczbę punktów. Do wyższej szkoły trafiła o wiele wcześniej niż jej rówieśnicy i zdobywa ze wszystkiego najlepsze stopnie. Jest jednak żądna przygód i przez to często wpada w kłopoty.
June mieszka razem z bratem Metiasem . Rodzice dziewczyny zginęli w tajemniczym wypadku samochodowym kiedy ona była bardzo mała. Od tamtego czasu opiekuje się nią brat i jego kolega. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Metias wchodzi w konflikt z Day'em. June musi pomścić jego "przegraną". Zostaje wysłana do biednych sektorów Republiki aby odszukać Day'a. Nie wie, że ich drogi niedługo się przetną.

"Niewielu ludzi zabija z właściwych powodów, June. Większość czyni to ze złych."

Książka Marie Lu jest naprawdę cudowna. Chwyta czytelnika za serce i nie opuszcza go aż do końca. Ja do teraz nie mogę obudzić się ze snu, który ogarnął mnie, gdy czytałam "Rebelianta".
Książka niby wybiega w przyszłość, ale opowiada o problemach współczesnych. Mówi nam o zróżnicowaniu między bogatymi i biednymi rodzinami. Pokazuje, jak państwo dosłownie wyniszcza swoich obywateli i toruje sobie drogę, aby dojść do władzy. Są w niej również pokazane inne problemy takie jak utrata kogoś bliskiego i choroba. W "Legendzie" ukryty jest bardzo głęboki a jednak łatwy do odczytania przekaz. To właśnie mi się w niej podobało. Również uwiodła mnie narracja pierwszoosobowa, ponieważ raz narratorem jest Day a raz June.


Książkę mogę polecić wielu osobom, nie mogą być one jednak na nią za młode. Jeżeli ktoś nie jest zorientowany czym różni się bieda a bogactwo zdrowie i choroba to naprawdę nie jest książka dla niego. A uwierzcie mi, że są ludzie, których życie i poglądy kręcą się wokół ich samych nie zwracając uwagi na "sąsiadów". Na "Rebelianta" trzeba być przygotowanym. Trzeba mieć choć małą wiedzę o reszcie świata i warunkach w nim panującym aby zrozumieć zakorzeniony w opowieści przekaz.


"Za dnia próbujesz wędrować w świetle."


  PS. Aktualnie czytam drugą część Legendy "Wybraniec" i czekam na "Patriotę".1 komentarz:

  1. Brzmi fascynująco. Może się po sesji skuszę :).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim za komentarze ♥ One naprawdę motywują i dają siłę do dalszej pracy♥
Uwaga: komentarze wulgarne i niemiłe będą usuwane! Możecie wyrażać swoje zdanie, ale w kulturalny sposób.
Możecie się również reklamować, ale jak przeczytacie post i coś o nim napiszecie. Nie będę udostępniała komentarzy typu: "Fajny wpis + 3 linki na bloga itp." Reklamować to wszystko możecie w zakładce "Zareklamuj się" :-)
Za wszystkie miłe rzeczy jeszcze raz dziękuje ;-)