wtorek, 24 czerwca 2014

41# Czytelniczka znakomita

"Czytelniczka znakomita" Alan Bennet

Tytuł oryginalny: "The uncommon reader"
Wydawnictwo: Media rodzina
Oryginalny język: angielski
Rodzaj: ?
Ilość stron: 112
Cena: 25 zł

Książka opowiada historię Królowej angielskiej, która przez przypadek, pewnego dnia trafia do biblioteki objazdowej. Tak rozpoczyna się jej czytelnicza przygoda. Monarchini coraz bardziej zagłębia się w powieściach, tracąc kontakt z rzeczywistością i zaniedbując swoje królewskie obowiązki. Poddani natomiast zaczynają knuć jak wyciągnąć ją z tego "nałogu".


Kiedy zobaczyłam książkę po prostu musiałam ją mieć. Interesujący tytuł, niezwykły opis, a także piękna okładka sprawiły, że po prostu nie mogłam zostawić jej w sklepie (tym bardziej, że książka była w przecenie). Nie zawiodłam się. Nie wiem dlaczego, ale od pewnego czasu ciągnie mnie do książek o księżniczkach, królowych itp. (już trochę o tym wspominałam w recenzji "Elity").

Powieść napisana jest lekko, czyta się ją z przyjemnością. Tym bardziej, że nie jest o niczym innym, jak o książkach! Świetnie ukazane są w niej również daleko idące skutki zamiłowania do książek. Między innymi również ta tematyka sprawiła, że postanowiłam przeczytać "Czytelniczkę znakomitą".

Jak już wcześniej pisałam, bardzo spodobało mi się, że główną bohaterką książki była królowa. Wszyscy postać tą mogą kojarzyć z nienagannymi manierami, punktualnością itp, itd. I rzeczywiście tak było. Do czasu, aż królowa nie odkryła książek. Te zaczęły ją zmieniać. Monarchini stała się inteligentniejsza, zaczęła więcej filozofować, ale też zaczęła się wszędzie spóźniać i przestała zwracać uwagę na sprawy państwowe. Interesowały ją tylko książki.

Bardzo spodobał mi się tytuł posłowia od tłumaczki (z końcówki książki) czyli: "Jakie niebezpieczeństwa płyną z nieumiarkowanego czytania"? Przeczytajcie a dowiecie się sami!

5 komentarzy:

 1. Książki w książce - cudo! ;) Z chęcią przeczytałabym tę pozycję, dlatego będę się za nią powoli rozglądała. Pozdrawiam, Marcelina ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście niesamowicie przyciągający tytuł i okładka! :D
  Muszę się przejść w końcu do biblioteki, bo dawno nie czytałam czegoś, co nie byłoby lekturą szkolną...
  Ach, rok szkolny był ciężki, ale wakacje to czas by nadgonić czytelnicze zaległości! :)

  http://weakbreath.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, chciałabym przeczytać!
  www.malinowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł jest świetny. Zachęci chyba każdego miłóśnika książek. Chciałabym bardzo ją przeczytać, bo też uwielbiam takie klimaty. Wydaje mi się, że ta książka ma coś w sobie.
  Pozdrawiam ;)

  lustrzananadzieja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Emmi, bardzo fajny blog, a przechodząc do sprawy mam pytanie - kiedy zrecenzujesz "JESTEŚ CUDEM"? Justyna :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim za komentarze ♥ One naprawdę motywują i dają siłę do dalszej pracy♥
Uwaga: komentarze wulgarne i niemiłe będą usuwane! Możecie wyrażać swoje zdanie, ale w kulturalny sposób.
Możecie się również reklamować, ale jak przeczytacie post i coś o nim napiszecie. Nie będę udostępniała komentarzy typu: "Fajny wpis + 3 linki na bloga itp." Reklamować to wszystko możecie w zakładce "Zareklamuj się" :-)
Za wszystkie miłe rzeczy jeszcze raz dziękuje ;-)